Людина завжди прагне до прекрасного, до того, що приносить задоволення. Проте сучасний неспокійний ритм життя зумовлює низку стресових ситуацій, переживань, а іноді навіть призводить до розвитку депресії. Як же побороти такий стан? Як вилікувати психологічну травму, яка зачаїлась глибоко в душі? Вам допоможе мистецтво!
Арт-терапія – це саме та практика, що принесе Вам задоволення та допоможе у вирішенні емоційних проблем. Арт-терапія – це зцілення засобами творчості та мистецтва. Цей підхід включає в себе широкий спектр практик на перетині психології, медицини та мистецтва.
Виникла арт-терапія з практичного спостереження: покращення емоційного стану пацієнтів, що займаються художньою творчістю. Її основою можна вважати феноменологію (у широкому розумінні – це унікальне переживання, що має бути дуже особисто відрефлексоване та яке відповідає на питання «Що це означає саме для мене?»).
Мистецькі засоби та творчість покликані породжувати позитивні переживання. Тому спеціальна мистецька підготовка та творчі здібності учасника арт-терапії не є ключовим аспектом для успіху даної практики. Врешті-решт, в арт-терапії немає естетики, вона не відіграє важливу роль у цьому процесі. Більше того, бажаною є відсутність мистецької підготовки учасника, що створить додатковий ефект від розширення власних можливостей. Тому важливо робити те, чого учасник ніколи не робив. Як приклад, якщо людина вміє малювати, то варто займатись гончарством.
- Серед завдань, які виконує арт-терапія, варто виокремити:
- «вивільнення підсвідомого», опрацювання тамованих емоцій;
- полегшення, покращення самопочуття, емоційного стану;
- розкриття та опрацювання психологічної травми, усвідомлення емоції, переживання, сумнівів.
Таким чином, арт-терапія є універсальним підходом, що може бути застосований, як елемент в рамках інших методів для лікування психологічних травм, реабілітації та досягнення поставлених цілей.
Для арт-терапії використовують фарби, кольорові олівці, крейду, пастелі, природні матеріали (глину, дерево) та будь-які інші матеріали. Існує рекомендація щодо послідовності у використанні матеріалів: від тих, які більше контролюються при роботі, до тих, які менше контролюються (наприклад, олівці – фарби).
- Арт-терапія складається з декількох етапів:
Вступу, роботи з матеріалом, обговорення (вони є обов’язковими), а також – зі зміни «артового твору» (якщо учасник має на це потребу). Тривалість терапії варіюється: індивідуальна складає 1 рік, чого цілком достатньо для того, щоб вирішити більшість своїх проблем; групова – 3-6 місяців.
Результатом арт-терапії є відчуття полегшення, задоволеність своїм емоційним станом, усвідомлення свого стану, подолання відчуття унікальності власної проблеми. Таким чином, дієвість даного методу не викликає сумнівів, адже мистецтво здатне лікувати!
Автор статті:
В’ячеслав Федченков
Редактори статті:
Вікторія Кузнєцова, Юлія Ковальчук