«Читаємо незвичайно: кілька порад, як перетворити повсякденне читання з дитиною у диво»
Читання книжок – це один з найкращих способів проведення часу зі своїми дітьми. Але в нашому неспокійному світі, в нашому напруженому графіку подій, важко знайти час на читання з дитиною, на який вона так заслуговує.
Джейсон Буг у своїй книзі «Народжений читати. Як подружити дитину з книгою», після інтерв’ю із спеціалістами з розвитку дітей, у вчителів, бібліотекарів, нейрофізіологів зробив висновок, що читання потрібно зробити більш інтерактивним. Автор підсумував та удосконалив усі поради у своїй книзі для того, щоб батьки використовували їх при читанні зі своїми дітьми. Прості підказки і питання зможуть допомогти Вашій дитині взяти активну участь у читанні, замість того, щоб пасивно слухати розповідь.
Дослідження показали, що інтерактивне читання може підвищити IQ дітей на шість або більше одиниць. Це чудовий і безкоштовний спосіб змінити життя своєї дитини. На жаль, такий вид активного читання не зробить вашу роботу легше! Скоріше навпаки, інтерактивне читання більш енергозатратний процес у порівнянні з більш традиційними методами читання. Але в той же час, інтерактивні методи читання працюють СКРІЗЬ, і Вам навіть не потрібно завжди мати книгу з собою. Щоб допомогти заклопотаним батькам і вихователям, пропонуємо кілька способів, які можна використовувати в будь-якому місці та в будь-який час.
Автор виявив, що інтерактивні методи для читання можна використовувати під час поїздок до магазину, під час перегляду телевізійних програм, під час поїздки на автомобілі, прогулянки в парку і в багатьох інших місцях. Ці маленькі хитрощі можуть створити чародійний ефект, адже вони допомагають скоротити години очікувань в чергах та заспокоюють дитину.
Розмірковуйте з дитиною, що станеться далі.
Фахівці рекомендують батькам та вихователям пропонувати дітям подумати, що станеться далі в сюжеті, читаючи книгу разом. Цей метод може працювати незалежно від того, де ви знаходитесь. Наприклад, якщо ви прочитали «Чарлі і шоколадна фабрика», Ви можете згадати історії з книжки у відділі солодощів у супермаркеті та запитати дитину: «А що Чарлі зробив би, якби він побачив всі ці цукерки?», «А що робили б ті жадібні діти в книзі?». Ці прості питання про улюблених персонажів можуть спонукати до бесід про терплячість, самоконтроль і про інші позитивні якості, які потрібно виховувати в дитині.
Відслідковуйте вподобання Вашої дитини.
І це справді простий спосіб збагачувати досвід читання з дитиною. І не дивуйтесь, коли читацькі інтереси вашої дитини приведуть Вас, дорослого, до нового досвіду.
Якщо Ваша дитина читає книгу про метеликів, знайдіть гусеницю і споглядайте її метаморфозу в метелика. Якщо ваша дитина любить книги про тварин, тоді організуйте поїздку в зоопарк і там – обговорюйте книги про тварин весь час.
Найголовніше – знайдіть час, щоб відвідати бібліотеку і знайти більше книг про речі, які ваша дитина любить.
Порівнюйте реальні ситуації з сюжетом книг.
Коли дитина хоче щось в магазині іграшок або починає істерику по дорозі до школи, говоріть з дітьми про те, як книжкові персонажі стикаються і справляються з тією ж ситуацією в книзі. Це допомагає!
Наприклад, кожен раз, коли дитина лягає спати і не хоче умиватись, згадуйте про хлопчика з казки «Мийдодір» Корнія Чуковського, який не хотів мити ручки й умиватись. Після розмов про героя-нечупару дитина навчиться піклуватись про власну гігієну. Також автор пропонує дієву пораду у випадку проблеми з відвідуванням лікаря. По-перше, обговорюйте з дитиною її страхи, а для їх подолання можна використати приклад з книги. Таким прикладом може бути герой книги Х.А. Рей «Допитливий Джордж їде в лікарню». Ця книга проведе дітей крізь страшну та незрозумілу для них ситуацію відвідування лікарні, а Джордж, герой книги, покаже дітям, як впоратися зі складною для дітей ситуацією.
Обговорюйте особисті думки про книгу.
Джейсон Буг завжди радить батькам запитувати дітей, що ті думають про книгу після її прочитання. Ви можете використовувати цю техніку під час поїздки в автомобілі або прогулюючись у парку. Запитайте дитину, що вона думає про книгу, кіно або про казку прочитану на ніч. Ці прості питання можуть надихнути на тривалу розмову і допоможуть провести час з користю.
Перетворюйте ваші історії в гру.
Автори відомих дитячих книжок наголошують на тому, що можна зробити розповіді більш захоплюючими, якщо їх не просто переказувати, а відтворювати з додаванням до них різноманітні голоси і звукові ефекти. Завдяки цьому методу, граючись, дітлахи будуть розвивати уяву і дитячий погляд на літературні твори. Використовуйте кожну вільну хвилину: стоїте у черзі – спробуйте відтворити улюблену книгу Вашої дитини прямо на місці. Позитивні емоції гарантовано!
Пам’ятайте, що хороші книги не закінчуються після перегортання останньої сторінки. Продовжуйте розмови про книги, які залишають слід у серці Вашої дитини.
Цікавий досвід інтерактивного читання, як активної стимулюючої діяльності, не вичерпуються даними порадами. Прислуховуйтесь до своєї дитини, адже успіх відносин батьків і дітей полягає в простих речах!
Статтю перекладала:
Тетяна Кравчук
Редактор:
Вікторія Кузнєцова
Джерело інформації:
https://www.pbs.org/parents/expert-tips-advice/2015/04