Роль лікаря у запобіганні, виявленні та реагуванні на випадки насильства над дітьми
Насильство над дітьми – складна тема для всіх, хто хоча б раз стикався з нею: батьків, вчителів, медичних працівників. Насильство над дітьми важко виявити, ще важче йому протидіяти. Згідно з дослідженням Ради Європи, кожна 5 українська дитина – жертва сексуального насильства, кожна 3 – фізичного, а кожна 2 – психологічного. 600 тисяч дітей живуть у родинах зі складними життєвими обставинами, що підвищує ризики скоєння насильства
Насильство над дітьми впливає на функції мозку, психічне здоров’я, призводить до неінфекційних, інфекційних, хронічних захворювань, змінює інші сфери життя дитини. Часто лікар – єдиний спеціаліст, який бачить дитину та може виявити вчинене щодо неї насильство.
Мета курсу – розвиток компетентності українських лікарів з питань виявлення та реагування на випадки насильства над дітьми
Програма розроблена:
- Міжнародною громадською організацією «Міжнародний центр розвитку і лідерства» (далі – МЦРЛ) на основі матеріалів американських лікарів-експертів з питань виявлення та реагування на випадки насильства (Lori Frasier та Vincent Palusci) з їхнього дозволу та з дотриманням прав інтелектуальної власності;
- відповідно до чинної в Україні нормативно-правової бази;
- з експертуванням змісту лікарями-практиками, які є сертифікованими тренерами МЦРЛ за програмою «Роль медичного працівника в системі захисту дітей. Реагування на випадки насильства»
ЗА ЧОТИРИ ТИЖНІ КУРСУ ВИ:
- Ознайомитеся з темою захисту дітей від насильства та зможете оперувати основними поняттями
- Зрозумієте вплив насильства на розвиток дитини, її здоров’я, соціальну поведінку, а також економічні наслідки насильства для держави
- Оволодієте здатністю виявляти ознаки фізичного, сексуального насильства над дітьми та нехтування
- Зможете розрізняти поведінку дітей, що може свідчити про вчинене щодо неї насильство
- Знатимете, як здійснювати огляд дитини та основні принципи та методи збору інформації у виявленні випадків насильства
- Знатимете покрокові дії під час виявлення випадків насильства над дітьми
- Зможете заповнювати форми повідомлення про виявлення випадків насильства
- Знатимете основних суб’єктів, які мають ключову роль у виявленні та реагуванні на випадки насильства над дітьми, їхні функції та повноваження
КУРС РОЗРАХОВАНИЙ на медичних працівників: педіатрів, сімейних лікарів, медсестер, хірургів, працівників швидкої допомоги, травматологів, неврологів, окулістів, гінекологів в Україні
Також він може бути корисним фахівцям з питань захисту дітей: працівникам служб захисту дітей, соціальним працівникам та волонтерам; вчителям; спеціалістам неурядових організацій, органів місцевого самоврядування; батькам
СТРУКТУРА КУРСУ
Тиждень 1. Загальний огляд проблеми насильства над дітьми та його попередження
1.1. Насильство над дітьми: статистичні дані та основні поняття.
1.2. Жорстоке поводження з дітьми та його види (на основі законодавства України).
1.3. Наслідки жорстокого поводження з дітьми: чому насильство є медичною проблемою?
1.4. Синдром струшеної дитини.
Тиждень 2. Виявлення ознак фізичного насильства над дітьми та нехтування
2.1. Поведінкові та емоційні ознаки фізичного насильства у дітей різного віку.
2.2. Клінічні стани, що характерні у разі можливого вчинення фізичного насильства (гематоми, опіки).
2.3. Клінічні стани, що характерні у разі можливого вчинення фізичного насильства (травми голови та травми органів черевної порожнини).
2.4. Клінічні стани, що характерні у разі можливого вчинення фізичного насильства (переломи кісток).
2.5. Недбале поводження з дітьми, його наслідки.
Тиждень 3. Виявлення ознак сексуального насильства над дітьми. Особливості огляду дітей та надання їм допомоги у разі підозри вчинення насильства
3.1. Психологічні та фізичні ознаки сексуального насильства.
3.2. Особливості надання допомоги дітям.
3.3. Методи збору інформації при підозрі вчинення насильства.
3.4. Роль лікарів у виявленні випадків насильства.
Тиждень 4. Реагування на випадки насильства над дітьми
4.1. Порядок проведення та документування результатів медичного обстеження дітей, які постраждали від насильства.
4.2. Суб’єкти системи захисту дітей.
4.3. Міжвідомча взаємодія у виявленні та реагуванні на випадки жорстокого поводження з дітьми.
РІВНІ КУРСУ
Курс викладається на базовому та експертному рівнях. Слухачами курсу базового рівня можуть стати усі охочі незалежно від професійної спрямованості та освітнього рівня. Обов’язковою умовою участі у курсі експертного рівня є наявність освіти в галузі медицини будь-якого освітнього рівня.
При реєстрації ви маєте вибрати необхідний рівень курсу та, за умови проходження курсу на експертному рівні, завантажити скан-копію документа, що підтверджує наявність освіти в галузі медицини.
ВИКЛАДАЧІ КУРСУ
Олена Анопрієнко
Медична психологиня, кандидатка психологічних наук, завідувачка Центру медико-психологічної, соціально-реабілітаційної допомоги НДСЛ «ОХМАТДИТ». Авторка понад 30 наукових публікацій з проблем практичної психології, дитячої та підліткової психології. Національна тренерка дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні. Національний експерт з питань розвитку дружніх до молоді служб охорони здоров’я.
Олег Токарчук
Головний лікар Коломийської дитячої лікарні, КНП «Коломийська ЦРЛ» КРР. Лікар ортопед-травматолог дитячий. Також працює дитячим травматологом з надання екстреної медичної допомоги.
Олег Токарчук
Лікарка-гінеколог вищої категорії, працює в Дружній клініці для молоді Шевченківського району м. Києва. Національна тренерка з питань надання медико-соціальних послуг для підлітків та молоді.
Марина Опаленко
З 2014 року працює в Комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Уманської районної ради на посаді лікарки-педіатра. З 2015 року працює заступницею головного лікаря з охорони материнства і дитинства та входить в комісію з питань захисту прав дитини Уманської районної державної адміністрації. Учасниця всеукраїнських педіатричних конференцій та курсів.
УКЛАДАЧІ КУРСУ
Міжнародна громадська організація «Міжнародний центр розвитку і лідерства» була заснована у 2007 році. Метою організації є впровадження найкращих практик у сфері захисту прав дітей шляхом побудови системи навчання, заснованої на компетентністному підході.
З 2018 року Міжнародна громадська організація «Міжнародний центр розвитку і лідерства» у співпраці з Уповноваженим Президента України з прав дитини впроваджує проєкт «Дитинство без насильства: роль працівників медичної сфери у системі виявлення та реагування на випадки насильства над дітьми».
Цей онлайн-курс реалізується в межах проєкту «Дитинство без насильства» за підтримки Посольства Швейцарії в Україні, Швейцарського бюро співробітництва в Україні.