Обрати сторінку

Сьогодні настав час тих, хто здатний діяти, хто творить зміни, про кого кажуть – «практик». На них чекають, коли потрібні перетворення, їм довіряються у вирішенні проблем, їх цінують, як учителів і наставників. Ті, хто працює у напрямі покращення соціальної реальності – насамперед, соціальні працівники, психологи, соціальні педагоги, соціологи та інші спеціалісти. Ми говоримо про практиків у соціальній сфері. Кого ми називаємо практиками? Бути практиком означає володіти різними методами та інструментами діяльності зі змін, стати автором такої діяльності, бути носієм унікального досвіду розв’язання проблем. Адже практика – це цілеспрямована діяльність людей з освоєння та перетворення дійсності, зусилля, які докладаються людиною для вирішення задач, що перед нею ставить життя.

Сьогодні, як ніколи, кожна окрема людина та громада потребують вирішення їх проблем. Спеціалісти шукають усі можливі способи допомоги, користуючись, як класичними методами роботи, так і новими практиками. Класичні практики є для нас вже звичними і зрозумілими, мають тривалу історію становлення, сприймаються як типові форми і методи роботи тих чи інших фахівців, інші ж – зовсім нові, незрозумілі. Відносно нові практики чарують своєю яскравістю чи загадковістю, часто – приваблюють своєю простотою та доступністю, здатністю охоплювати своєю дією велику кількість людей одночасно. Однак вони вимагають певної професійної сміливості і гнучкості від того, хто їх застосовує, оскільки часто навіть самі назви таких практик здаються дивними, як-то: соціальне кіно, соціальний театр, ігрові практики, арттерапія, казкотерапія, соціальний цирк, соціальна фасилітація, флешмоб, перформанс, тілесно орієнтовані, образно-метафоричні практики і т.п.

У будь-якій практиці найважливіше – її дієвість. Інноваційні практики можуть цим похизуватися, адже часто є більш ефективними, ніж класичні форми організованої діяльності з вирішення соціальних, соціально-психологічних та психологічних проблем. Тому, якими б дивними і не пов’язаними із сферою соціальної роботи не видавались нам ті чи інші практики, головне – це можливість з їх допомогою досягати бажаних результатів та творити зміни. Тож, як ми розуміємо поняття «практики змін»? Практика змін – це діяльність, за допомогою якої людина, використовуючи соціально-психологічні засоби (методи, техніки, прийоми і т.п.), перетворює світ, впливаючи на систему суспільних відносин, змінює суспільство і розвивається сама.Практики змін є трьох рівнів:

  • особистісного
  • міжособистісного
  • суспільного

Відповідно зміни відбуваються під впливом того, хто провадить практику, на одному, двох чи усіх трьох рівнях.

Одразу хочемо застерегти, що використання будь-якої практики потребує її досконалого вивчення та апробації на «безпечних»1 групах. Адже важливим є розуміння не лише технічної сторони використання практики, а саме занурення у суть практики та обгрунтоване прогнозування, який вплив може мати та чи інша практика на людей. Саме тут і виникають певні проблеми, оскільки багато інноваційних практик не описані методологічно. Це призводить до того, що у процесі навчання, фахівець часто опановує лише зовнішню форму практики, без чіткого розуміння її сутнісних характеристик. Але щоб бути успішним практиком соціально-психологічної сфери недостатньо просто технічної підготовки, адже володіння інструментом не гарантує ефективного впливу та досягнення бажаного стійкого результату у перетворенні соціально-психологічної реальності. Важливо правильно вчитися практиці: мудро обирати саму практику, її «носія», свідомо ставити перед собою навчальні завдання, тверезо оцінювати можливості того методу, яким ви оволодіваєте. До цього ми Вас і закликаємо!